Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima kullanımı yaygınlaştıkça, klima temizliği de önem kazandı. Kirli klimadan yayılan mikroplar solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca performansı düşen klima, enerji tüketimini artırır. Bu nedenle klima temizliği ihmal edilmemelidir. Klima temizliği, hem performansı artırmak hem de sağlıklı ortam oluşturmak için önemlidir. Doğru temizlik yöntemiyle klimadaki bakteri ve mikroplar bertaraf edilir. Peki klima nasıl temizlenmeli? Bu sorunun yanıtını aşağıda 3 adımda paylaşıyoruz.

 

1. Adım: Öncelikle klimanın elektriği kesilmelidir. Daha sonra dış ve iç ünitelerdeki görünür kir ve tozlar silinmelidir. İç ünitedeki filtreler çıkarılıp su ve uygun deterjanla yıkanmalıdır. Islak bezle silinen pervane kanatları kurulanmalıdır.

 

2. Adım: Dış ünitede biriken yaprak, çiçek vb. organik artıklar ve tozlar temizlenmelidir. Özellikle yoğuşma kanalları kontrol edilip tıkalı kanallar açılmalıdır.

 

3. Adım: Temizlik için asla basınçlı su kullanılmamalı, iç ünitenin su alması engellenmelidir. Temizlik sonrası, tüm parçalar kurutulduktan sonra yerlerine takılmalı ve klima çalıştırılmalıdır. Doğru periyotlarda tekrarlanan düzenli temizlik, performansı ve ömrü artırır.

 

Klima İç Ünite Temizliği Nasıl Yapılmalı? 

İç ünite temizliğinde öncelikle elektrik kesilmeli ve fan durdurulmalıdır. Tozlu yüzeyler nemli bez ile silinmeli, iç ünitedeki filtreler çıkarılıp yıkanmalıdır. Pervaneler fırça ile temizlenmelidir.

 

Klima Petekleri Nasıl Temizlenir?

Klima peteklerinde biriken toz ve kir, vakumlu fırça ile alınmalıdır. Petekleri çıkarıp suyla yıkamak, formun bozulmasına yol açabilir. Kuru temizlik tercih edilmelidir. Bu temizlik için klima ve petek temizleyiciler tercih edilmelidir. En doğru seçim için güvenilir kimya sitesi Dünya Kimya uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klimayı temizlemek için önce elektriği kesmeliyiz. Mesela klimanın fişini çekiyoruz. Böylece klima çalışmaz ve bize elektrik çarpmaz. Sonra klimanın etrafındaki tozları siliyoruz. Tozları silmek için nemli bir bez kullanabiliriz. Klimanın içindeki filtreler çok kirlenmiş olabilir. Onları çıkarıp muslukta yıkıyoruz. Kirler gidince duruluyoruz. Filtreleri temizleyince gölgede kurumaları için bırakıyoruz. Klimanın içindeki parçalara da nemli bezle siliyoruz. Dışarıdaki ünitede yaprak ya da çiçek birikmiş olabilir. Onları temizliyoruz. Tüm parçalar kuruduktan sonra yerlerine takıyoruz. En son klimanın fişini prize takıp çalıştırıyoruz. Böylece klimamızı kendimiz evde kolayca temizlemiş oluyoruz.

 

Klima Temizleme İşlem Basamakları

Evde klima temizliği için öncelikle cihaz kapatılır. Tozlu alanlar silinir. Filtreler çıkarılıp yıkanır. İç ünite ve pervaneler nemli bezle silinir. Dış ünitedeki yaprak, çiçek vb. temizlenir.

 

Klima Temizleme İşlem Basamakları:

1. Klimayı kapatın.

2. Tozlu alanları silin.

3. Filtreleri çıkarıp yıkayın.

4. İç üniteyi ve pervaneleri silin.

5. Dış ünitedeki artıkları temizleyin.

6. Fanları fırçalayın.

7. Üniteleri kurutun.

8. Temiz filtreleri takın.

9. Klimayı çalıştırın.

 

Klima Filtrelerini Temizleme

Filtreler kir oldukça, 15 günde bir çıkarılıp suyla yıkanmalıdır. Çok kirliyse temizleyici kullanın. İyice durulayın ve gölgede kurutun.

 

Klima Peteklerini Temizleme Yöntemleri

Klima ünitelerinde ısı transferini sağlayan petekler, zaman içinde tozlanır ve kirlenir. Özellikle dış ortamdan gelen toz, polen vb. maddeler petek yüzeyinde birikir. Bu durum hem performansı düşürür hem de sağlıksız ortam oluşmasına neden olur. O halde düzenli aralıklarla peteklerin de temizlenmesi şarttır. Peki yağışlı havalarda dışarıdan gelen nem veya kullanım sırasında oluşan yoğunlaşma peteklerde kir ve küf oluşmasını hızlandırıyorsa! İşte bu noktada, petekleri doğru yöntemlerle temizlemek büyük önem taşır. Zira yanlış temizlik peteklerde tahribata yol açabilir. O halde klima peteklerini temizlemek için neler yapılmalı, hangi yöntemler tercih edilmelidir? İşte cevapları...

 

İç Üniteyi Temizleme Adımları

  • Elektrikli vakumlu fırça
  • Nemli pamuklu bez
  • Basınçlı hava

 

Petekleri sökmek form kaybına yol açar. Kuru temizlik tercih edilmelidir.

 

1. Ünite kapağını açın.

2. Tozlu yerleri silin.

3. Fanları yumuşak fırça ile temizleyin.

4. İç yüzeyi nemli bezle silin.

5. Üniteyi kurutun.

6. Kapağı kapatın.

 

Klima Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik kesilmeli.

Islak parçalar kurutulmalı.

Sert fırça kullanmaktan kaçınılmalı.

Ünitelerin pozisyonu bozulmamalı.

Temizlik için uygun malzeme tercih edilmeli.

Kullanım kılavuzu kontrol edilmeli.

 

Yanlış Temizlik Yöntemleri

Basınçlı su kullanmak

Kendi kendine sökmek

Yanıcı malzeme kullanmak

İçeri su girmesine izin vermek

 

Doğru Temizlik Malzemeleri

Yumuşak fırça

Nemli bez

Elektrikli süpürge

Vakumlu fırça

Özel klima temizleyiciler

 

Klima temizliği, doğru malzemeler ve yöntemlerle yapılmalıdır. Kullanım kılavuzu dikkate alınmalı, profesyonel yardım alınmalıdır.